top of page
Пам’ятка для батьків.
Як допомогти дитині під час війни, щоб вберегти її емоційний стан

  

  • Наші найменші найбільше вразливі, особливо у цей нелегкий час. Психологи поділилися порадами для батьків, які допоможуть дитині зберегти моральний та емоційний стан.

       — Стадія «шоку» поступово проходить. Ми всі уже знаємо, що робити у випадку оголошення повітряної тривоги. У кожного з нас зібрана базова валізка/наплічник/сумка, яку ми беремо із собою переміщаючись в укриття, — йдеться у дописі. — Хтось перевіз дітей в максимально безпечне місце… Хтось створює таке місце вдома…Турбота про емоційний та моральний стан дітей — одне з основних завдань батьків.

 

       Що варто робити під час війни, коли у вас діти:

  • Мінімізуйте перегляд новин з дитиною

В ідеалі, уникайте їх перегляду при дитині. Задля власного спокою можна поставити дедлайн на їх перегляд, уникаючи постійного моніторингу соцмереж.

  • Говоріть з дитиною. Багато. Постійно.

Це прекрасний інструмент, який можна взяти із собою в укриття. Намагайтеся бути максимально чесними та озвучуйте лише правдиві факти або те, в чому дійсно впевнені і у що вірите самі.

  • Діти потребують тактильності.

Іншими словами, намагайтеся обіймати їх якомога частіше.

Для молодших дітей гарно спрацюють пальчикові ігри.

Можна спробувати створити максимальне відчуття безпеки: обійміть дитину; ритмічними, проте не динамічними погойдуваннями рухайтеся вправо-вліво або вперед-назад; можна паралельно з цим погладжувати дитину або намугикувати якусь мелодію.

І не важливо скільки Вашій дитині років: 4 чи 12…

  • Не соромтеся говорити зі своєю дитиною про власні почуття та емоції.

Ви живі! У Вас є емоції! Ви вчите дитину тому, що проявляти їх — це нормально.

  • Прислухайтеся до дітей.

Найчастіше, вони транслюють те, що переживають і відчувають мимовільно. Інколи, самі не розуміючи, що з ними відбувається.

Дуже гарно спрацює повторення за дитиною її ж тверджень. Наприклад: «Ти злишся на … Так?», «Ти боїшся, що …» і т.д.

  • Спостерігайте за грою дитини.

Саме в грі дитина проживає те, що свідомо прожити не в змозі. Гра може допомогти зрозуміти те, що дитина не зможе проговорити.

  • Не втомлюйтеся повторювати дитині, що ви поруч, що ви її захищаєте, турбуєтеся про неї, що вона не самотня.

Намагайтеся бути в зоні постійного доступу: фізично, телефоном, по відеозв’язку (у випадках, коли доводиться бути окремо).

  • Дозвольте дитині брати із собою важливу річ або іграшку.

Це створить додаткове відчуття безпеки. Якщо десь забувши лишатиме — нагадайте про неї. Якщо загубить — дозвольте посумувати, а, за потреби, запропонуйте обрати іншу для турботи.

  • Не ігноруйте можливості створити символічні ритуали перед сном.

Це може бути, наприклад, розмова на нейтральні або спільні теми або обійми зі старшими дітьми. З молодшими дітьми може бути читання або складання казок, обійми та погладжування.

  • Дозволяйте дітям знімати напругу в конструктивний спосіб.

Це можуть бути найрізноманітніші ігри та техніки:

  • можна рвати або зминати папір;

  • гра в «паперові» сніжки;

  • можна «боксувати» м’яку подушку;

  • запропонуйте крик без крику: просимо дитину спробувати закричати, але без голосу (гучності);

  • «стаканчик крику» або «мішечок крику»: можна кричати, але лише направивши цей крик в мішечок або стаканчик;

  • ігри з водою (воду можна переливати із ємності в ємність) та піском.

11 СІЧНЯ 2019 РОКУ НАБУВ ЧИННОСТІ ЗАКОН ПРО КРИМІНАЛІЗАЦІЮ ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА

Вперше в українському законодавстві закріплюється норма, що економічне, психологічне, фізичне насильство між близькими людьми – це кримінальний злочин, який карається в тому числі позбавленням волі.
За даними ПРООН, близько 1,8 мільйона жінок страждають від фізичного домашнього насильства в Україні. Понад 60% постраждалих від насильства взагалі не повідомляють про його вчинення та не звертаються за допомогою! Але насильство породжує насильство. І мільйони дітей, які є його свідками – дуже часто стають в майбутньому жертвами або агресорами. Інколи, перебуваючи у стані постійного стресу та жаху, жінка може не розуміти, що вихід з цієї ситуації існує, і вона просто звикає до такого ставлення до себе, не має сил змінити ситуацію. Для самої жінки та її дітей вкрай важлива ваша допомога!
Якщо ви чуєте серед ваших сусідів голосні сварки, погрози – негайно звертайтеся до поліції і вимагайте реагування! Такі дії можуть врятувати життя. Якщо ви знаєте, що в родині є діти – звертайтеся також до Служби у справах дітей за місцем перебування. 83% випадків домашнього насильства мають повторювальний характер.
Ніхто не повинен терпіти насильство!
 

5 ЛЮТОГО 2019 РОКУ У СВІТІ ТА УКРАЇНІ ВІДЗНАЧАЄТЬСЯ ДЕНЬ БЕЗПЕЧНОГО ІНТЕРНЕТУ

Інтернет змінив світ навчання, стосунків та навіть дитинство стало іншим. Із наймолодшого віку діти отримують у подарунок смартфон, та чи знають батьки, вчителі та діти, які існують ризики в інтернеті та як не стати їх жертвою?
 

ЩО РОБИТИ, КОЛИ ПОБАЧИЛИ ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО НАСИЛЬСТВО НАД ДИТИНОЮ

«Резонансні» побиття дітей сьогодні наповнюють мережу.
Як не сумно, але в наші часи, у 21 сторіччі батьки часом вдаються просто до катувань власних дітей! І їхня жорстокість вражає.
Але те, що ми стали частіше чути про такі випадки, чи говорить це про їх збільшення?
Інколи, поглянувши на соціальні мережі, можна сказати, що так. Але, дізнатися насправді скільки дітей страждають від насильства в рідних сім’ях – дуже складно.
Все частіше сусіди, пересічні громадяни, які помічають і повідомляють про насильство, насправді, рятують дітей!
Що можете зробити ви в такому випадку:
- не поширюйте застарілі новини. Сьогодні дуже популярна практика – «повестися» на вражаюче фото і поширювати, навіть не поглянувши на дату публікації. Таким чином ви поширюєте фейкові новини, засмічуєте інфопростір, знижуєте довіру до мережі, і відволікаєте від випадків, які справді потребують уваги;
- уникайте імпульсивних обвинувачень. Вони не вирішують проблему, а лише викривлюють картинку;
- якщо ви почули лайку сусідів, плач дитини, і ви розумієте, що то не через «не куплену» іграшку – одразу телефонуйте в поліцію та службу у справах дітей та соціальну службу ;
- викликавши поліцію – проконтролюйте її дії. Ви маєте право переконатися, що дитина в безпеці.
Куди повідомляти про насильство над дитиною:
   Поліція 102
   Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та
   Служба у справах дітей
Головне — не залишатися байдужим!
 

«Стоп Булінг: поняття, ознаки, відповідальність»

Одна з актуальних проблем — поширене цькування (булінг) серед дітей, ситуації, коли одна дитина чи група дітей ображають, цькують, б’ють іншу дитину. Прийняття 18 грудня 2018 року Верховною Радою України Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу тягне за собою ряд змін у вирішенні зазначеної проблеми. Так, визначено законодавчо поняття булінг, внесено зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення України та Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», «Про позашкільну освіту», “Про професійну (професійно-технічну) освіту”, «Про вищу освіту».

bottom of page